in English   

Aptauja par Bībeli – pārdomas un pārsteigumi

14.3.2019

Marta sākumā mūsu sociālajā tīklā Facebook ievietojām nelielu aptauju par to, kā būtu jāizskatās Bībelei. Saņēmām 94 atbildes. Liels paldies visiem, kuri piedalījās aptaujā! Jūsu atbildes palīdzēs mūsu darbā, veidojot nākošos Bībeles izdevumus.

Ļoti daudz no tā, kas atklājās respondentu atbildēs, mēs jau esam novērojuši mūsu biroja grāmatu veikalā – uzklausot pircēju vēlmes un ierosinājumus. To, ka lielākā daļa latviešu Bībeles lasītāju vēlas lasīt Bībeli ar atdalīto pantu salikumu, zinājām jau sen. To parāda arī šī aptauja – 69 % respondentu vēlas, lai Bībelē ir atdalītie panti. Neliels pārsteigums bija lielais skaits respondentu (87 %), kuri vēlas, lai Bībelē ir grāmatu nodaļu un to daļu apakšvirsraksti. Tas nozīmē, ka latviešu lasītājam tuvāks klasiskais Bībeles teksta izkārtojums, un viņš vēl nav gatavs tādiem eksperimentiem, kādus atļaujas viena otra Bībeles biedrība pasaulē – izdodot Bībeli bez teksta kolonām un bez nodaļu virsrakstiem, kāds tas patiesībā ir bijis oriģinālā.

Tāpat diezgan liels skaits (56 %) vēlas, lai Bībele būtu papildināta ar informatīviem ievadiem vai krāsainiem ieliktņiem, kas apstiprina pasaules tendenci – mūsdienu lasītājam arvien vairāk palīdzēt orientēties šajā apjomīgajā tekstā.

Priecājamies, ka Bībeles lietotāji novērtējuši Bībeles izdevumus ar rāvējslēdzi. Tieši tādu vēlas redzēt savu Bībeli 42 % respondentu. Taču vislielākais pārsteigums mūsdienu digitālajā laikmetā ir tas, ka neviens (!!) no 94 respondentiem nelasa Bībeli elektroniskā formātā. Pārsteigums ir arī tas, ka liela respondentu daļa (40 %), labāk iegādātos Bībeles izdevumu ar deiterokanoniskajām grāmatām nekā bez tām, jo šis Bībeles izdevums nebūt nav pats pirktākais.

Ļoti svarīgs ir burtu izmērs. To, kā galveno kritēriju labam Bībeles izdevumam atzīmējuši 45 % respondentu. Tas arī ir saprotams, jo lielākā daļa Bībeles lasītāju ir cilvēki brieduma gados. Ļoti ceram jau drīzumā sākt strādāt pie šāda izdevuma ar lieliem, labi salasāmiem burtiem. Centīsimies ņemt vērā arī citas mūsu lasītāju vēlmes, lai darītu Dieva Vārdu arvien pieejamāku lasītājam.

Aptaujas rezultāti - sk. šeit.