Mūsdienas

Mūsdienās pasaulē, pēc dažādiem datiem, hinduisma piekritēju skaits svārstās no 762 miljoniem pat līdz 940 miljoniem. No tiem lielākā daļa – aptuveni 94 – 96% dzīvo Dienvidāzijā (Nepālā, Bangladešā, Šrilankā, Indijā u. c.) Citviet pasaulē visvairāk hinduisma piekritēju ir ASV – 1, 5 miljoni. Apvienotajā Karalistē ir viens miljons, bet Krievijā aptuveni 700 tūkstoši hinduisma piekritēju.

Apmēram 80% hinduistu ir vaišnāvi, tas ir, viņi pielūdz dievu Višnu.

20. gadsimts iezīmē pavērsienu hinduisma attīstībā. Tas ienāk arī Rietumu pasaulē un kļūst par pasaules reliģiju. Atjaunotni pārdzīvo arī hinduisms Indijā. Tāpat kā citās reliģijās, hinduismā pastiprinās konservatīvisma tendences, kurām raksturīgas arī radikālas izpausmes. Fundamentālistu grupu ietekmē pieaug spriedze hinduisma un islāma piekritēju savstarpējās attiecībās, un pēdējos gadu desmitos šī spriedze izpaudusies pat kā vardarbības uzliesmojumi. Piemēram, 1992. gada decembrī un 1993. gada janvārī izcēlās reliģiskas sadursmes starp hinduistiem un islāmticīgajiem pēc tam, kad hinduistu reliģiskie radikāļi izdemolēja 450 gadus seno Babri mošeju Mumbajā (bij. Bombejā) – Maharaštras štata galvaspilsētā. Bojā gāja 1788 cilvēki, lielākoties musulmaņi. Iespējams tā bija atbilde uz grautiņiem – 1993.gada 12. martā Mumbajā notika sprādzienu sērija, tajos bojā gāja 257 cilvēki un 1400 tika ievainoti. Fundamentālistiem pieder liela politiska ietekme gandrīz visā Indijā, taču jo sevišķi – Radžastānā, Harjanā, Austrumu Pendžabā, Maharaštrā, kā arī Deli. Fundamentālisti aicina konsolidēt hinduismu un izveidot vienotu reliģisku ētosu, kas varētu nostāties pret lielāko hinduisma reliģisko ienaidnieku Indijā, proti, islāmu. Vienotā reliģiskā ētosa vārdā norisinās, piemēram, Indijas pilsētu pārdēvēšana, mainot islāma valdīšanas laikā dotos pilsētu nosaukumus. Piemēram, 1993. gadā Bombeja iegūst jau minētās Mumbajas vārdu.

Modernisma tendences vairāk raksturīgas hinduisma piekritējiem ASV un Eiropas valstīs, kur kopš 1950. gadiem līdztekus emigrantu draudzēm, kas nāk no Indijas, arī vietējo iedzīvotāju vidū no Indijas ienākušo guru mācību iespaidā veidojās dažādas reliģiskas grupas un kustības. Pazīstamākās to vidū ir Starptautiskā Krišnas Apziņas biedrība, Brahma Kumaris, Sahadža Joga, Elan Vital, Starptautiskā Ošo komūna, Satja Sai Babas kustība un citas.